utorak, 29. siječnja 2013.

Ojačani mandat evropskog predstavnika


Peter Sorensen okuplja političke lidere u BiH

imagePeter Sorensen / Vijesti.ba
SARAJEVO - Do polovine ove godine Bosna i Hercegovina morala bi u cijelosti provesti odluku Evropskog suda za ljudska prava (ECHR) u slučaju "Sejdić-Finci" protiv BiH. U tom smislu Evropska je unija ojačala njenog specijalnog predstavnika (EUSR) Petera ...
... Sorensena mandatom da okupi političke lidere i s njima dogovori ili im predloži rješenje koje bi bilo u skladu s evropskim principima, saznaje „Dnevni avaz".
Sorensen je, kako nam je iz diplomatskih izvora preneseno, već stranačkim liderima uputio pismo u kojem traži da se odrede predstavnici koji će s Uredom EUSR-a raditi na rješenju.
- Sastanci bi trebali početi vrlo brzo i mi se nadamo da će doći do kvalitetnog dogovora. Svi stranački lideri ističu da im je interes da BiH napreduje prema EU. Sada ćemo vidjeti koliko je ta priča osnovana.
On se nada da će se do ljeta postići dogovor i da će to otvoriti vrata za ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) EU s BiH.
- Čim SAA bude ratificiran, BiH dobiva pristup fondovima, ali i programima EU. Nakon toga slijedi aplikacija vaše zemlje za dobivanje statusa kandidata. Teško je vjerovati da bi taj status BiH mogla dobiti ove godine, ali bi 2014., u tom smislu, mogla biti vrlo obećavajuća - kaže on.
No, u slučaju da do dogovora ne dođe, Ured EUSR-a u BiH neće bježati ni od sankcioniranja krivaca.
- Sankcije imamo na raspolaganju, one su sastavni dio mandata i protežu se od ignoriranja političara koji se protive dogovorima, do zabrane putovanja i zamrzavanja njihove imovine u EU. No, nadamo se da do toga neće doći i da će razgovori koji se pripremaju u Sorensenovom uredu uroditi plodom.
Naš sagovornik precizira da se aktivnosti međunarodne zajednice u BiH tijesno koordiniraju.
OHR je zadužen za rješavanje pitanja Mostara, Američka ambasada za rekonstrukciju Federacije BiH, a EUSR za provođenje odluke "Sejdić-Finci".
Naš sagovornik navodi i da su u EU svjesni svih nedostataka Dejtonskog sporazuma.
- On nije pravljen baš za evropski put BiH. Kada vaša zemlja uđe u proces daljnjeg približavanja Uniji, kroz otvaranja brojnih poglavlja, BiH će biti izložena evropskom mikroskopu kojim će se otkrivati sve nedosljednosti uređenja vaše zemlje prema standardima EU i one će se ispravljati. A to je dugotrajni proces u kojem nećemo biti striktni, ali ni popustljivi - kaže nimenovani sagovornik "Avaza" iz međunarodne zajednice.

(Vijesti.ba)