srijeda, 27. ožujka 2013.

„Шпигл”: Шта Меркелова жели од Европе?


Ангела Меркел (Фото Бета/АП)
БЕРЛИН – Представе немачког канцелара Ангеле Меркел о европској интеграцији изгледају тако да Европа треба да се покорава и савија под немачком политиком, оцењују немачки коментатори, док политички недељник „Шпигл” пише да драма спасавања Кипра показује да се евро-конфликт све више развија као борба за немачку доминацију над Европом.
„На први поглед изгледа да је Меркеловој и министру финансија Вофгангу Шојблеу стало до економије - у стварности, међутим, они друге народе вежу оковима дугова”, пише „Шпигл”.
Недељник примећује да су Немци у кипарској кризи показали своју снагу, али и то да су је применили у погрешну сврху и да с њом не знају правилно да се ''носе'' и поступају.
Подсећајући на то да је Кипар имао идеју да такозване ''мале штедише'' ангажује да помогну у спасавању банака, магазин наводи да се то Немцима, међутим, није свидело и да су они инсистирају на својим принципима кривице и казне.
План је одбијен, сада се ради о богатим Русима, који уместо малих штедиша треба да „крваре”, али ''млеко је већ просуто'' и поверење пољуљано, па „Шпигл” поставља питање колико је још вредна реч канцелара Меркелове.
Пример Кипра је показао, наводи магазин, да се Европа не може поуздати у Немачку.
''На срећу је евро-група, ипак, учинила прави корак-мале штедише су осигуране, једна банка банкротирала, једна друга минимизирана'', пише магазин, наводећи да је цела ''игра'' од прошле седмице добро ''легла'' у слику, по којој неодговорни банкари проигравају новац богатих ''перача пара''.
Политичари, онда, помажу обема групама да се спасу на рачун малих људи који немају ни моћ ни утицај да се склоне на сигурно. ''И све то под немачким доминацијом'', пише овај магазин, који наводи да се у заоштравању кипарске кризе открила истина немачке политике -тврдоглавост, која се назива верност принципима, а у ствари се ради о самовољи оних, који мисле да увек знају боље.
''Меркел је у европској политици прекинула са свим западнонемачким традицијама и ту није била нимало 'осетљивија', него када се радило о традицији сопствене партије'', оцењује „Шпигл”, док штампа, када је реч о Меркеловој и њеној улози у решењу кипарске кризе, пише да ту нема ни поверења ни спремности да се разумеју осећања других.
Угледни и конзервативни дневник ''Франкфуртер алгемајне цајтунг'' пише да се у случају Кипра, у односу на све пакете помоћи или управо због пакета помоћи, показало колико су велики отуђење, незадовољство и неспоразуми међу Европљанима.
Немачки медији пишу да многи људи у кризним земљама мање траже кривицу за своју ситуацију код својих корумпираних елита или лоших политичара, а више код, наводно, несолидарних земаља на северу.
Земље донатори, на другој страни, опет, како оцењују немачки медији, осећају се као жртве уцена и као они, чија је помоћ праћена увредама.
Немачка штампа сматра да је европској демократији потребна солидарност и да сви посланици европских држава, када нешто одлуче, морају да знају да то, истовремено, и погађа све.
Европа је сада сведок историјског тренутка ироније у којој је, према немачким медијима, евро, који је требало да доведе Европу до новог заједништва, сада раздваја народе.
Земље које су се надале да ће нестанком немачке марке нестати и немачка економска моћ, сада жале због нове немачке доминације, коментарише штампа време кипарске кризе и кризе евра.
Танјуг
објављено: 27.03.2013.